Жреците на древните келти – друидите, смятали, че за всеки човек има подходящо дърво, което го изпълва с енергия и оптимизъм, удължава живота му, помага му да съхрани здравето си и може да го излекува, ако има нужда. Неслучайно в миналото са се заселвали близо до гора.
Руските знахари съветвали болните и отслабналите да постоят близо до бреза или до дъб и крепко да ги прегърнат.
Холандски медици установили, че хората, които живеят непосредствено до паркове или до гори, боледуват с 15-20% по-рядко. В Асоциацията по инженерна биолокация в Москва били проведени опити, които доказват, че едни дървета подхранват организма ни с живителна сила, други поглъщат отрицателната ни енергия, а трети са неутрални.
Учени от Московския институт за информационно-вълнови технологии смятат, че дърветата създават около себе си слабо електромагнитно излъчване – биополе и ако честотата му съвпада с честотата на електромагнитното излъчване на човека, възниква резонанс и се получава увеличаване на енергетичната активност.
Методът на лечение и профилактика чрез използване на целебните свойства на дърветата се нарича дендротерапия. При някои заболявания е необходимо да поемем енергия от дървото. За целта трябва да изберем дървета-донори (с положителна енергия): дъб, бреза, бор, акация, клен, ябълка, кестен, ясен, липа.
Необходимо е да се приближим към ствола на дървото на разстояние 40-60 см., да застанем с гръб към него и мислено да го помолим за помощ, а след това да се отпуснем и да си представим как по тялото ни отгоре надолу преминава топла вълна.
Дишането е ритмично: поемане на въздух (4-8 секунди) – задържане на дишането (4 секунди) – издишане (4-8 секунди).
Има заболявания, при които човек трябва да отдаде своята „лощ“’ енергия на дървото. В този случай на помощ ни идват дървета-потребители: ясен, топола, ела, хвойна, бяла ела, върба, трепетлика. Приближете се към дървото на разстояние 20 см., застанете с лице към ствола му и мислено го помолете за помощ. След това се отпуснете, представете си как топла вълна бавно преминава по тялото ви отгоре надолу и дишайте, както в предишния случай.
Друидите са почитали дъба и вечнозеления имел, който за тях бил свещен. Всъщност те са почитали и всички останали дървесни видове, приписвайки им най-различни целебни и магически качества.
Според друидическото учение, както е описано от британския автор Мъри Хоуп, дървесните духове, или дриадите, са ефимерните създания, с които лесно може да се влезе в контакт, тъй като те обитават съвсем конкретни физически форми – дърветата. Именно дриадите придават ценните качества на различните дървесни разновидности. Някои дървета имат само лечителски способности, докато други могат да бъдат пазители, защитници, или щедро да дават знания и мъдрост, но само на достойните.
В келтската магическа практика червеният кестен, например, премахва страховете и тревогите на този, който общува с него, а белият кестен разпръсва натрапчивите притеснения. Брястът премахва чувството на безсилие и помага да се справим с предизвикателствата на живота, които на физическо ниво много често причиняват стомашни проблеми. Букът от своя страна може да ни научи колко ценно е да сме толерантни, докато лиственицата влива физически сили на достойните. Дъбът успокоява нервността, подобрява двигателните способности и помага за намирането на решение на конкретни проблеми. Елата пък особено благоприятства лечението на бронхиални проблеми, което е многократно доказано и в нашето съвремие – много санаториуми за белодробни проблеми се намират именно в планински райони, където вирее елата.
Важно е този, който иска да стане достоен за благоприятното влияние на дървото, трябва да подходи към него като към живо същество, да го опознае и да се сприятели с дриадите.
Звучи лесно, но трябва търпение и непредубеденост, за да може определеното дърво да ни избере за партньор и събеседник.
Шаманите препоръчвали на хората от племето да отидат в гората, да се съсредоточат и да „усетят“ кое от дърветата им се „отзовава“. За да се почувства по-отпочинал, по-бодър и изпълнен с повече сили, човек трябвало да насочи любовта си точно към това дърво, да го прегърне и да постои известно време в тази поза.
По време на лов или трудни преходи американските индианци също се зареждали по този начин с енергия от дърветата. Това, че растенията са „пълни“ с позитивна енергия, са знаели още и древните знахари и билкари. Дори личният лекар на Бисмарк препоръчвал на канцлера при умора и напрежение да се приближи до дърво, да го прегърне и да остане така поне половин час.
Лечебната сила на дърветата и растенията е била позната и изследвана и от древните гърци и от много други древни народи. Някои особено полезни дървета са били обожествявани и използвани в окултни ритуали.
Не забравяйте (или по-скоро – припомнете си), че сме дошли на Земята, за да живеем разумно, да се ползваме от силите на Светлината и топлината, да придобиваме знания и опитности, да изучаваме растенията и животните, да разбираме техния език … да изпълняваме волята Божия.
Като изучава Природата, човек познава себе си. Той е свързан с нея, а тя се отразява в него, като в огледало.
Учителя Беинса Дуно
Източници:
http://media.framar.bg/любопитно/дърветата-лекуват#axzz1gPbOpWk3
http://media.framar.bg/любопитно/дърветата-успокояват-психиката-лекуват-и-укрепват-здравето #axzz1gPbOpWk3
http://www.vestnikataka.com/?module=displaystory&story_id=1226&edition_id=39&format=html
Предишни материали:
Лечебните сили на дърветата – 1ва част
Лечебните сили на дърветата – 2ра част