Косата е добре да се подхранва веднъж седмично, а през зимата – два пъти, като се използват маски, билкови отвари или други лечебни методи.
Маската, която искам да споделя с вас е много проста и е подходяща за различни типове коси. Тя подобрява еластичността, естествената влага, блясъка, обема, здравината на косъма, регулира мастната секреция, помага за спиране ( или намаляване ) на косопада, предпазва от накъсване и цъфтежи в краищата.
Необходими съставки за маската:
студено пресован зехтин
лимонов сок (прецеден от власинките) – ако косата е много суха, може лимоновият сок да се намали, но това всеки е добре да прецени сам според собствените си усещания
мед
чисти етерични масла
Съотношението на съставките е 1:1:1, но все пак всичко зависи от вашата коса. Тази маска подпомага заздравяването на косата, подхранва корените в дълбочина и дава сила на краищата.
Намажете добре цялата си коса – от корените до върховете, завийте я с найлон или шапчица за баня и увийте добре с хавлиена кърпа, за да се затопли главата ви. Ако имате достатъчно време, може да оставите маската да престои около 1:30 ч, но все пак зависи и от вашето усещане и комфорт.
От време на време може да замествате зехтина с масла като бадемово, кайсиево, сусамово, масло от гроздови семена и т.н. Неудобство на маската е, че ще трябва да измивате косата си 2-3 пъти с шампоан, но резултатът от заздравяващия й ефект ще го видите само след няколко мазания. Но за да има траен резултат, е добре да я прилагате по-дълго време. Ще видите, че си заслужава 🙂
Добавяйте по 2-3 капки от няколко вида чисти етерични масла (например – лавандулово, шипково, масло от мащерка, от здравец, от розмарин, от канела, от евкалипт, от карамфил …). Избягвайте смесването на прекалено много етерични масла, защото все пак те са много концентриран продукт, преминават в кръвообръщението и не бива да се получава пренасищане. Достатъчни са по 2-3 капки от 2-3 вида масла.
След като приключите с цялостното къпане и преминете към попиването на водата, не бързайте да излизате от банята веднага. Попийте косата с хавлиената кърпа с леки движения, след което напръскайте корените на косата с розова, лавандулова, здравецова или каквато флорална вода имате. Намажете също лицето, шията и деколтето (а може и цялото тяло), без да попивате влагата от кожата.