„БЕЗ БОРБА ПОСТИГАШ ПЪРВОТО МЯСТО“ – Лао Дзъ
На пръсти, който се повдигне, не може дълго да стои.
Който прави дълги крачки, не може дълго да върви.
Лао Дзъ – Дао Дъ Дзин
Голямата борбеност е хабене на сили и дори и да заемеш първото място, не можеш да го задържиш, защото силите ти са малко и слизаш в еволюцията си (образуваш кармични наследства, дългове). Победата идва чрез натрупване – естествено, природно, най-трайно, чистота. Всеки има своето време – да не вредиш на себе си и на другите.
Сега моралът е на много ниско ниво. Всяка професия има свой морал – на лекарите, на война и т.н. Човечеството има и професионален морал освен национален, групов, социален и т.н. В духовната сфера, която сега се изявява в по-масов мащаб, също се оформя морал, който трябва да е по-висок от всякакъв друг морал, защото:
1. самата духовна сфера насочва хората по пътя на духовното развитие; тя е водеща пред материалната;
2. духовната сфера засяга цялото човечество, а не само определени групи, и това е най-отговорната сфера за развитието на човечеството; влиянието е върху всички професии, върху всички хора, върху мисленето и поведението;
3. чрез обучение или чрез личния си пример въздействаш върху всички; ако си сгрешил за познанията си за вселената, ще водиш хората в погрешна посока – отговорността е много страшна.
В сферата на философията, мисълта, ако поведеш хората погрешно, това се отразява глобално, а не върху група хора. Докато в сферата на идеите от и за човечеството на социално ниво грешките могат да се анализират и установят от други, то в духовната сфера нещата не могат да бъдат оценени поради липса на знания. Самият духовен водач не знае добре принципите на развитие на природата в дълбочина и започва да си измисля допълнителни техники за медитиране и др., с което заблуждава хората, т.е. собствената му заблуда се отразява и върху другите. Не бива да се хулят тези хора, защото малка част от тях търсят материални облаги. Повечето сами се заблуждават – те са полузнаещи, полунезнаещи.
След стрес човек може да отвори някои сензорики и на доверие приема, че Бог се е свързал с него, не допуска, че това може да е низш дух – говори несвързани неща, без логика. Тъжно е, че в момента има много лъжепророци. Как да оценяваме такива хора? Това са хора, които сами са жертва и нямат достатъчно морал; по-прости хора, които не обръщат внимание на морала. Най-сигурният начин да ги разпознаваме е собственото ни разбиране:
– чрез медитация развиваме себе си и познанието за вселената; повишаваме способността си да преценяваме хората и нещата, техните думи;
– да сравняваме дали думите му отговарят на това, което сме си изградили за вярно. Не трябва да се осланя на чувствата си към човека. Най-сигурни са обективните критерии. Те са верни.
„Вълшебните огледала“ в Китай показват истинския облик на човека. Вълшебното оръжие са критериите за разпознаване на фалшивите духовни лидери. Чрез собственото развитие и на база собствения опит ще можеш да ги различаваш.
Видове вълшебни оръжия:
– логически анализ – какви са последиците от това, което говори;
– тембъра на гласа (вибрациите) – улавят се от по-високо развитите;
– първото впечатление е решаващо – излъчва ли добрина, простодушие или излъчва негативност. Ако излъчва светлина, нещо мило, приятно от пръв поглед, има положителна енергия; ако е сив – няма положителна енергия;
– стойката изправена ли е или прегърбена; има ли жизненост или е уморен. Ако е прегърбен, уморен, не може да е духовен водач;
– гледаме езика, поведението му и очите. Очите трябва да са блестящи, ясни. Очите са прозорец на душата. Ако са уморени, ако има мътен поглед, той е фалшив водач. Ако гледа не с обич на хората, той има натрупани негативни енергии и е болен; не може да бъде проводник на небесните идеи;
– речта, ако е накъсана, не е като на певец, гласът е грапав, значи не е водач. Истинският лидер ще говори логично и простичко, така че всеки да го разбере. Няма надменност, а е добронамерен към всички. Цялото му лице, формите на лицето трябва да са съгласувани, хармонични – не може искрящи очи, съчетани с малки уши, несъвършен нос и т.н. Но няма съвършенни водачи – и те имат своите недостатъци.
– думите – какво ни съветва. Това, което говори, трябва да отговаря на обективните принципи (например дълго да постиш, да не медитираш, да не спиш нощем, за да правиш ритуали, да не пиеш вода и т.н. противоречи на обективните принципи);
– себехваление – в момента на земята има истински духовни учители, но не знаем имената им. Те не се самоизтъкват. Не всеки човек, който говори за себе си, се себехвали. Ако разказваш за собствения си опит, това не е себехваление. Има такива, които всичко отричат. Те са лъжеучители – проявяват егоистични интереси, забраняват да се слушат други школи, за да не загубят последователи. В космоса непрекъснато се извършва видим и невидим обмен на опит. Самоизтъкващият се нарушава принципа на скромността в Морала. Човек, колкото и да е пълен с енергия, има ограничения – има неща, които не знае и не може. Затова не трябва да се самоизтъква. Истинският учител казва „Засега това знам и ви го казвам, друго не зная“. Лъжеучителят счита, че няма нужда от медитация, защото някой отвън го напътства. Така след време той самият заболява. В очите на лъжеучителя има злоба, студенина, недобронамереност. Обидните думи излизат не от човека, а от обсебилия го дух.
Трябва да изобличаваме лъжеучителя. Не трябва да се караме с него, защото той ще намери хиляди начини да ни унищожи, просто не му обръщаме внимание. Той е обречен, неговото наказание е много по-страшно, отколкото при другите.
Автор: Д-р Ван Циенцюн