
Тараторът е подходяща храна-напитка особено за летния период. Той е свежа и жива храна, помага за подобряване на хидратацията на организма ни и е изключително засищащ.
Необходими продукти за ядковото мляко:
орехи – 100 гр. (накиснати предварително за около 8 часа)
лешници – 100 гр. (също накиснати предварително за около 8 часа)
бразилски орехи – 50 гр. (важи същото за накисването)
вода – чиста, изворна, филтрирана, … – около 1 л. – зависи колко наситено, гъсто и плътно искате да се получи ядковото мляко; добре е водата да е леко топла (не гореща), за да могат по-добре да се извлекат полезните вещества от ядките
За млечно-киселия вкус:
студено пресован зехтин – 100 мл.
лимонов сок – 100 мл. – прясно изцеден
хималайска сол
Останали продукти за таратора:
краставици – 1 – 2 бр.
чесън – 3-4 скилидки – намачкани в дървено или каменно хаванче
копър – половин връзка, може разбира се по-малко или повече (според вкуса)
прясна мащерка – няколко стръкчета
Начин на приготвяне:
Препоръчително е вече накиснатите ядки да се изплакнат добре преди да се използват. Може да разделите ядките и да извършите на два пъти меленето, за да може количеството да не е прекалено голямо … но това зависи и каква е вместимостта на съда на блендера ви, кухненския робот, шейкър каната … Сложете ядките в съда и добавете около 1/3 от водата и започнете меленето. След като се получи гъста ядкова маса, започнете да сипвате вода, докато получите желаната гъстота и плътност. Прецедете получената течност през торбичка за ядково мляко или марля. Изстискайте добре. Смлените ядки от торбичката може да използвате, за да си направите ядков дип, ядкови бонбонки с различни сушени плодове (или със смокини), блат за торта или като основа на друг десерт, като поръска за салати, суров ядков хляб, крекери …
Когато приготвяте ядково мляко за таратор, може да използвате всякакви ядки, но това, което съм установила е, че орехите, лешниците и бразилските орехи са едни от най-подходящите, тъй като са с много плътен, дълбок вкус и са много маслени. Разбира се може да си направите таратор и с ядково мляко от конопени семена или от бадеми, но те имат по-нежен, леко сладникав, въздушен вкус и може да ви създадат усещането, че млякото на таратора е разредено и недостатъчно плътен вкус. Така че ако решите да използвате друг вид ядки, е добре да сложите по-малко вода, за да подобрите и засилите гъстотата.
Ядковото мляко за таратор може да бъде направено с още по-интересен вкус като му се добави млечно-кисела нотна 😉 За тази цел ни е необходим студено пресован зехтин, прясно изцеден лимонов сок и хималайска сол. Изсипете половината от изцедената ядкова течност в шейкър кана или блендер, добавете горните съставки и включете на максимална скорост. Добре е „разбиването“ да продължи няколко минути, за да може съставките да се смесят до много фино ниво. Опитайте няколко пъти вкуса – той трябва да е малко по-рязък (т.е. малко по-изразен кисело-солен), защото към това количетсво на млякото ще добавите още толкова, така че тогава ще получите осреднен вкусов вариант.
След като сте приготвили по-конценрирантрираното ядково мляко, добавете в каната и останото мляко, за да може да се смесят добре. Опитайте вкуса и добавете някоя от съставките ако прецените, че има нужда. Така получената течност е още по-плътна, маслена (но не мазна!) и с млечно-кисел вкус.
Нарежете на ситничко краставиците и копъра, смачкайте скилидките чесън в хаванче и накъсайте листенцата прясната мащерка.
Може да си хапнете таратора още на момента или да го оставите леко да се охлади в хладилника, за да може вкусовете да изпъкнат, но все пак внимавайте с температурата, за да не стресирате в последствие корема си със студенина.
Приятно утоляване на жаждата и апетита 🙂
Благодаря ти, Ками! Стана страхотен таратор. Аз никога не съм яла таратор, понеже от малка не понасям млека, кисели млека, мътеници, извара и тем подобни. Белият цвят на таратора малко ме отблъсква, но е чудесен на вкус. Смесих по малко от трите видя ядки, които препоръчваш, запазвайки пропорциите. Пулпът беше много мек и си спретнах крема-сирене с малко хималайска сол, сушен див чесън, мащерка и куркума за цвят :).
Би ли споделила от свой опит още малко за ядките и това, кой вид според тебе за какво е най-подходящ? Предварително благодаря,
Стелла
Сърдечно благодаря!
Имам в къщи всички ядки, с изключение на макадамията, заради цената… Иначе лично аз най-много обичам кашу, бразилски орех и макадамия – все от по-скъпите. Ядково ‘сирене’ от бадем просто не мога да понасям, не знам защо, подобно е с лешника. За това смесвам ядките, защото само от макадамия или бразилски орех, ще ми излезе доста скъпо. Давам по малко кашу или бразилски орех и малко лешник, например – говоря за ядковото сирене или дип. А за таратора все още не знам, но ще пробвам твоята комбинация, не искам да рискувам поредна неуспешна проба с храна и поредна изхвърлена храна :).
Поздрави!
А какво ще кажеш за ползването на слънчогледови семки и/или макадамия за направата на таратор?
Предварително благодаря!
Здравей, Стела 🙂
Таратор може да се направи от всякакви ядки – вкусът се променя, като в зависимост от използваните ядки може да е по-плътен и наситен, а може и да се получи лек и нежен.
Добре е да направиш няколко опита с млека, направени от различни ядки, за да установиш кой вкус и плътност са ти най-приятни 🙂
Слънчогледовите семки и макадамията също са подходящи, но според мен комбинацията от лешници и орехи (и евентуално и бразилски орехи), правят вкуса на млякото наистина много богат, плътен и цялостен 😉
Успешни вкусни опити 😉