Шоколадът е любим десерт на много хора, но всъщност не всеки знае, че всичките ползи и качества на шоколада, за които се пише се отнасят за сурово приготвените, защото при термична обработка огромна част от тях биват унищожени и това, което организма приема в крайна сметка е бедна на хранителни вещества сладка маса с какаов вкус. Приготвянето на домашен шоколад не отнема много време, изключително вкусен е, цената на студено пресованите какаово и кокосово масло не е ниска, но си заслужава всичките ползи и невероятния краен резултат. Така че запретвайте ръкави 😉
Какаовите плодове били познати на ацтеките още през 14-ти век. Те употребявали плодовете за приготвяне на питие, което наричали „шоколатъл“ и което приготвяли от вода, какао, царевица, ванилия и лют черен пипер името било произлязло от бога Xocóatl.
Качествата и хранителната стойност на какаовите ядки, какаото на прах, какаовото масло и какаовата паста (получена от смилането на какаови зърна ) се запазват, когато са получени БЕЗ термична обработка и в последствие не се подлагат на температури по-високи от 45-48°С.
Какаовото масло се извлича от какаови зърна (Theobroma Cacao beans, като „Theobroma“ преведено от гръцки означава „храна на Боговете“) и известно като theobroma oil е изключително полезно и може да се приема като вътрешна храна (за направата на сурови шоколади, кремове, сладкиши, сладоледи, напитки, … ) или външна „храна“ – кремове и различни мазила.
В състава на какаовото масло влизат глицеридите на палмитиновата (23-25%), стеариновата (31-34,5%), олеиновата (39-43%) и линоловата (до 2%) киселина. Богато е на белтъчни вещества, съдържа естествени антиоксиданти, полифенол (субстанция която забавя/подтиска производството на имуноглобулин IgE, който е известен като влошаващ симптомите на дерматит и астма), съдържа доста CMP – полифенол (той намалява окисляването на добрия холестерол (LDL) и продукцията на възпалени клетки, също може да помогне за предотвратяване на сърдечни болести и някои артритни симптоми). А съединенията се наричат флаваноиди и включват катехин, епикатехин и процианидин. Флавоноидите повишават устойчивостта на капилярите, стимулират сърдечната дейност, имат диуретично, противовъзпалително и антибактериално действие, влияят на обмяната на йода и калция в организма. Съдържа и теобромин, като благодарение на него продуктите направени от какао притежават тонизиращо действие и помагат при физическо и емоционално напрежение, за повишаване на трудоспособността, за бързото възстановяване на физическите сили след заболяване или изтощителна дейност.
Какаовото масло е добре е да се съхранява на сухо и хладно място, като срока му на годност е между 2-5 години, защото е устойчива мазнина и заради естествените антиоксиданти, които го предпазват от гранясване.
Бял шоколад
Необходими продукти:
60 гр. студено пресовано какаово масло – разтопено на водна баня
40 гр. студено пресовано кокосово масло – разтопено на водна баня
60 гр. кашу – накиснато предварително за около 2 часа
2 с.л. агаве
прясно изстискан лимонов сок от ¼ лимон
пълнеж:
¼ райска ябълка
2 с.л. кокосово масло – разтопено на водна баня
Начин на приготвяне:
Разтопете какаовото и кокосово масло на водна баня. Стоплете вода (добре е да е гореща, но не вряща) и я изсипете с дълбок съд. Сложете какаовото и кокосовото масло в купички (обикновено ги разтопявам в различни купички, но вие си преценете как ще вие е най-удобно), сложете ги в съда с вода, а отгоре – поставете похлупак, за да се получи по-добро запарване и задържане на топлината. Ще са ви необходими около 20 минути, за да се разтопят напълно и двете масла. По време на приготвянето на шоколада, съставките трябва да са на топло, т.е. ще е трябва да смените водата в дълбокия ви съд още веднъж или два пъти – зависи колко бързо работите.
Смелете накиснатото и отцедено кашу с прясно изцедения лимонов сок (от ¼ лимон) и няколко лъжици от някое от разтопените масла (аз използвах кокосово масло). Това, което трябва се получи е фино, нежно и гладко кремче.
След като маслата са напълно разтопени, добавяте към тях крема от кашу с лимонов сок. Бъркайте много добре и почти непрекъснато. Добавете агавето и продължете с бъркането. Трябва да получите хомогенна смес, като за разбъркването е много подходящо да използвате телена или дървена бъркалка (по-добрия вариант, ако успеете да си намерите).
Изсипете готовата смес в каквито форми имате и сложете сместа в хладилник, за да се стегне за около 2 часа.
Може да направите и бонбони в пълнеж, като за целта пасирайте ¼ райска ябълка (или друг плод, с който разполагате) с 2 с.л. разтопено кокосово масло. Сложете сместа в хладилник леко да стегне за половин час. Междувременно изсипете до половината на формичка за бонбон от сместа с маслата, кашуто, лимоновия сок и агавето. Сложете напълнените по този начин формички във фризер за 30 мин., след това сложете по средата от пълнежа с райска ябълка и кокосово масло, а от горе изсипете останалата част от сместа за белия шоколад. Бонбоните ще стегнат в хладилник за около 2 часа.
Черен шоколад
Необходими продукти:
100 гр. студено пресовано какаово масло
120 гр. сурово какаово (или рожково) брашно
6-7 с.л. агаве (може да използвате също мед, стевиа, лукума …)
Начин на приготвяне:
Разтопете какаовото масло на водна баня (по описания в горната рецепта начин). По време на смесването на съставките е добре съда ви да е топъл, като за целта ви препоръчвам да оставите купичката със съставките потопена в съда с топла вода, а ако прецените – подменете водата с нова по-топла.
Какаовото масло ще се разтопи напълно за около 20 минути. След това ако искате да направите шоколад с подобен вкус на натуралния черен шоколад с висок процент какао, добавете 120 гр. какаово или рожково брашно, а ако просто искате шоколад – сложете 60 гр. какаово или рожково брашно. По време на добавянето на брашното може да използвате и сито, за да предотвратите образуването на бучици, добавяйте по малко и бъркайте постоянно. След това прибавете агаве нектара – сложете 2 с.л. и опитайте, после още 1-2 с.л. и така докато получите желаната сладост. Бъркайте непрекъснато, така че да не останат никакви малки бучици и неразтворени частици.
Когато сте смесили съставките и сте получили гладък течен шоколад, го разпределете във формички, направете цели шоколадови блокове или създайте украса за сурови сладкиши.
След като вече бях разпределила шоколада във формичките добавих парченца бразилски орехи, но тъй като шоколада направен с какаово масло става твърд е много подходящо пълнежа да е мек – може да използвате останалия ви от белите шоколадови бонбони, или просто да добавите малки парченца пресни или сушени плодове, счукани какаови ядки, конопени семена и т.н.
Сложете шоколада да стегне в хладилник за около 2 часа, а след като стане готов, може да го държите на стайна температура без да се притеснявате, че ще омекне, защото той започва да се разтапя чак при 30-34°С.