Необходими продукти:
Сухи съставки:
1 с.л. (равна) сода за хляб
½ ч.л. хималайска сол
½ ч.л. кафява захар (може и без нея)
брашна:
– 400 гр. царевично брашно
– 100 гр. тиквено брашно (ако нямате, може да използвате ленено, сусамено, бадемово …)
подправки:
– 1 с.л. чубрица
– ½ ч.л. риган
– ¼ – ½ ч.л. кардамон
100-120 гр. обелени и нарязани на малки кубчета моркови
около 20 гр. обелени скилидки чесън и нарязани (или счукани в саханче)
Течни съставки:
1 ½ с.л. лимонов сок или чист ябълков оцет (по възможност домашен)
500-550 мл. топла чиста вода (филтрирана или изворна)
Начин на приготвяне:
Пресейте брашното и към него добавете содата, солта, захарта, подправките, нарязаните моркови и чесъна. В отделен съд пригответе течните съставки – лимоновия сок (или ябълковия оцет) и водата, и разбъркайте. Направете кладенче в сухата смес и на няколко пъти изсипете течната. А друг вариант е към содата да добавите водата и лимоновия сок и тогава тази течност да я прибавите към всички останали продукти. Омесете добре и сложете сместа във форма за хляб или тава, а може и да го разделите на части, за да се получат питки. Хлябът със сода няма нужда от втасване, но преди да го сложите да го печете, може да го намажете отгоре с малко топла водичка. Пече се при предварително загрята фурна на 180° С за около 1 час (в зависимост от това, точно колко вода сте сложили и колко равномерно ви нагрява фурната). А още по-добре е да го разстелете на тънък пласт в тава и да го изпечете при температура от 100-120° С за около 45 мин-1 ч. По този начин полезните вещества от продуктите ще се запазят и ще ви изпълнят с живот.
За намазването на хляба – преди изпичането, може да използвате чиста топла вода, с която да го намажете леко преди изпичането му.
След изпичането оставете хляба във формата за няколко минути (ако остане повече време има опасност да се овлажни), след това го извадете и го сложете на решетка, за да се охлади равномерно. Добре е да го съхранявате завит в кърпа на сухо място при стайна температура (не в найлонов плик или в хладилник).
Безглутеновите хлябове почти не набухват, плътни и засищащи са, коричката им се получава приятно хрупкава, а вкусът е просто невероятен 🙂
Дъвчете добре, яжте с много Любов, благодарност и разположение.
Бъдете здрави 🙂