Наскоро ми се даде възможност да направя за един ресторант рецепти за безглутенови хлябове. Направих различни варианти, от които останах доволна, защото ги бях създала с много Любов, внимание и търпение по време на опитите, които правех. За мое съжаление събитията не се развиха добре и аз усетих как цялата насъбрала се прекрасна енергия около тях просто рухна. След няколко дни, когато бях успяла вече да се поизчистя от неприятното чувство в себе си, реших, че искам да дам нова сила на тези и още много рецепти, които са ми в главата и само чакат подходящия момент, за да ги реализирам. Рецептата за граховия хляб е преработена, изпълнена е с нова доза чиста Любов и с радост искам да я споделя с вас 🙂
Необходими продукти:
Сухи съставки:
1 с.л. (равна) сода за хляб
½ ч.л. кафява захар (в този случай е задължителна понеже се добавя коприва и е добре да сложите и захар, за да се получи по-добър баланс на вкусовете)
½ ч.л. хималайска сол
брашна:
– 400 гр. грахово брашно
– 50 гр. оризово брашно
– 50 гр. ленено брашно
– 1 с.л. коприва на прах (не слагайте повече, защото хлябът ще придобие солено-кисел вкус)
подправки:
– 1 с.л. чубрица
– 1 с.л. сминдух
– ½ ч.л. кориандър
Течни съставки:
1 ½ с.л. лимонов сок или ябълков оцет (чист, по възможност домашен)
около 400 мл. топла чиста вода (филтрирана или изворна)
Начин на приготвяне:
Добре е брашното да се пресее, защото по този начин замесеното тесто се получава по-гладко и леко пухкаво (по-едрите части от брашното, които остават след пресяването, добавяйте към сместа за месене, т.е. не ги изхвърляйте, а обръщайте ситото от време на време, за да ги изсипете към пресятото вече брашно). Към него добавете содата, солта, захарта, копривата на прах и подправките. В отделен съд смесете течните съставки, които са лимоновия сок (или ябълковия оцет) и водата, и след това разбъркайте добре. Изсипете течната част на няколко пъти в сухата, като предварително направете кладенче. А друг вариант е към содата да добавите водата и лимоновия сок и тогава тази течност да я прибавите към всички останали продукти. Омесете добре (тестото не трябва да е прекалено гъсто, нито течно, но да се оформя лесно). Сложете сместа във форма за хляб или в тава, като дъното и стените намажете леко с мазнина, поръсете с брашно или използвайте хартия за печене (предпочитам този вариант). Хлябът няма нужда от втасване, само го намажете от горе с малко мазнина. Пече се при предварително загрята фурна на 180°С за около 40 мин. А още по-добре е да го разстелете на тънък пласт в тава и да го изпечете при температура от 100-120° С за около 1 ч. По този начин полезните вещества от продуктите ще се запазят и ще ви изпълнят със сила, живот и здраве.
След изпичането оставете хляба във формата за около 5-10 мин. (не повече, защото има вероятност да се овлажни), след това го извадете и го оставете на решетка, за да се охлади равномерно. След около 10-15 мин. може да го завиете в кърпа, за да се получи с по-мека коричка.
За намазването на хляба – преди изпичането, може да използвате чиста топла вода, с която да го намажете леко преди изпичането му.
Добре е да имате в предвид, че безглутеновите хлябове не набухват много, даже бих казала, че се надуват съвсем малко. Това, което ще имате като резултат ще бъде плътен, хранителен и с невероятен вкус хляб.