Има много хора, които имат непоносимост към глутена. Цьолиакията е генетично заболяване и причинява проблеми с храносмилането, при което основното увреждане е локализирано в тънките черва. Тя може да се прояви по различни начини и в различна възраст. Важен фактор е дали и колко време е кърмено детето, на каква възраст е въведен глутена и в какво количество е бил приеман.
Оплакванията се изразяват в продължително подуване на стомаха, газове или болка, мигренозни главоболия, гадене и умора, слабост и липса на енергия, хронична диария, загуба на тегло, необяснима анемия, болки в костите и ставите, спазми в мускулите, силно забавен растеж и развитие на децата, афти по устната лигавица, загуба на зъбния емайл и промяна на цвета на зъбите, промени в настроението, нарушения в менстуралния цикъл и др. Но все пак дори и да имате някои от тези симптоми, то не е задължително да имате такава непоносимост. Добре е ако имате съмнения да се обърнете към специалист по здравословно хранене и природолечение.
Аз нямам такава непоносимост, но в последно време правя хлябове и десерти без използването на съдържащи глутен брашна. Установих, че могат да се сътворят невероятно вкусни и хранителни чудеса, а в същото време мога и да съм полезна на хората с подобен „проблем“ .
Продукти:
70 мл. зехтин
около 450 мл. хладка или леко топла чиста вода (филтрирана или изворна)
350 гр. кафява захар
– бъркайте, докато захарта се разтопи напълно
няколко супени лъжици вода
1 с.л. хлебна сода
– разтворете содата и след това я добавете към горната течност
1 с.л. канела
½ с.л. джинджифил
ванилия
– добавете към горната смес
250 гр. ябълково брашно
250 гр. шипково брашно
– изсипвайте брашното бавно и бъркайте добре
70 гр. слънчогледово семе
30 гр. маково семе
– добавете ги последни
Приготвяне:
Получилата се смес трябва да е гъста, но да може лесно да се оформя. Разпределете я в тава, като на дъното е добре да сложите хартия за печене (исках да се получи тънък кекс и за това избрах голяма тава – 30 на 35 см). Печете в предварително загрята фурна при 180 °С, за около 35 минути.
Приятен апетит 🙂