Елдата е изключително вкусна и полезна. Тя може да се вари, но още по-добре е да я ядем сурова (след накисване или покълване), за да може да се ползваме от полезните й качества, по-голяма част, от които биват унищожени при термичната обработка. Суровата зелена елда (т.е. небланшираната) е с много приятен нежен вкус, богата е на протеини, мазнини, захар, фибри, витамин А, витамини от групата В и РР, желязо, калий, калций, цинк, йод, фосфор, бор и магнезий, органични киселини – лимонена и яблъчна, осем незаменими аминокиселини – лизин, левцин, изолевцин, метионин, триптофан, треонин, фенилаланин и валин, не съдържа глутен, така че е подходяща и за хора, които имат непоносимост към него.
Необходими продукти:
150 гр. леко покълнала (зелена) елда
1-2 червени чушки
босилек (използвах сушен и стрит на ситно)
прясно изцеден лимонов сок
студено пресован зехтин
хималайска сол
За соса:
1 (добре узряло) авокадо
1 връзка копър
50-100 мл. ядково мляко (използвах бадемово, но ако нямате – може да го замените с чиста изворна или филтрирана вода) – количеството зависи от големината на авокадото, с което разполагате и гъстотата, която искате да получите
прясно изцеден лимонов сок
хималайска сол
Начин на приготвяне:
Измийте добре семената на суровата зелената елда, сложете ги в съд и ги покрийте с двойно повече вода, може да сложите съда на тъмно за едно денонощие (може и на светло – общо взето резултатите са почти еднакви) при стайна температура. Елдата образува нещо като слуз, така че бих ви препоръчала да смените водата след около 12 часа. След като мине първото денонощие, отцедете водата и изплакнете елдата. Сложете я в съд с достатъчно голяма повърхност и измивайте семената 2 пъти на ден. Изчаках процеса на покълване да започне при повечето звънца и кълнчето да достигне до около 1 мм., но разбира се вие може да изчакате и листенцата. Когато кълна достигне около 1,5 мм., може да сложите зърната на светло (но не на пряка слънчева светлина) и по този начин ще ускорите процеса на израстване на зелените листенца.
Елдата е подходяща за консумирате дори и само след накисването, зърната ще са поомекнали и силите в тях ще са се активирали от водата. Те са подходящи и след накисване за половин денонощие, защото не са толкова твърди, като лещата например.
Овкусете елдата с лимоновия сок, зехтина, солта и босилека, а от горе я поръсете с нарязаната червена чушка (като може да си заделите част от парченцата, за да сложите и върху соса).
За соса – сложете в блендер обеленото авокадо, копъра (накъсан на части, за да не се увие около перката), добавете ядковото мляко (или водата), лимоновия сок и солта, и пасирайте до получаването на фина смес. Може да добавите и малко зехтин, но прецених, че след като елдата е овкусена допълнително, няма да е необходимо. След това изсипете соса върху елдата.
Приготвянето на подобно ястие може да ви се стори прекалено дълъг процес (сравнен с традиционното варене), но запазването на полезните вещества и удоволствието да се яде сурова, изпълваща с енергия и живот храна, е несравнимо … така че опитайте и ще са насладите на огромната разлика.
🙂