Тази салата е съчетание на доста продукти, хранителна е, изключително засищаща и е много цветна 🙂 В нея присъстват и каперси. Това са недоразвитите цветни пъпки на многогодишното тревисто растение наречено бодлив каперсник (Capparis spinosa). Цветните пъпки могат да се употребяват и в сурово състояние, но в България все още се предлагат само мариновани. Каперсите имат пикантен, тръпчив, киселоват, леко синапен вкус и придават приятен аромат и вкус на храната.Те могат да бъдат добавяни към супи, сосове, салати, основни ястия, но е добре да се прибавят след сваряването на продуктите, за да не загубят ценните си качества, аромат и вкус.
Събирането на каперсите е трудоемко, което обяснява и високата им цена. Малките неразтворили се пъпки се събират на ръка рано сутрин, сортират се с помощта на сито, измиват се, изсушават се на Слънце и се мариноват в оцет, вино, саламура или просто се поставят в сол (или сол разтворена в растително масло), за продажба по магазините. За това преди употреба е препоръчително да измиете каперсите или да ги накиснете във вода, за да се отстрани излишната сол.
Каперсите са богати на витамин Р (рутин) и витамин С, полифеноли, гликозидно свързано етерично масло, сапонини, алкалоиди и др.Те предизвикват отделяне на секреции в стомашно-чревния тракт благодарение на етеричното масло, а полифенолите подпомагат организма в борбата му с болестотворните микроорганизми. Каперсите се използват като средство, намаляващо кръвното налягане, като противомикробно и противоалергично средство. Но те не бива да се ядат в големи количества, защото могат да причинят замайване и метеоризъм – към блюдо за около 4 човека се слага 1 или най-много 2 с.л.
Като заместител на каперсите в Средна Европа се приготвя марината от семената на блатника и от зелените плодчета на латинката. В средновековието плодовете на латинката дори били наричани „каперси за бедняци“. Съвременната наука потвърждава качествата на латинката – тя е богата на йод, фосфор, калий, витамини С, В1, В2, каротин. Тя съдържа и растителни антибиотици, което прави полезна салатата от нея при простуди, грип и помага за повишаване на имунитета. Неслучайно от векове в манастирите монасите са добавяли в салатите листата, стеблата и цветовете на това растение.
ВАЖНО! Каперсите не бива да се използват при бъбречни, стомашни, чернодробни и жлъчни заболявания.
Необходими продукти за салатата (3-4 порции):
250 гр. моркови
200 гр. червено цвекло
200 гр. броколи
2 средни глави кромид лук (сладък)
50 гр. слънчогледово семе – предварително накиснато за около 4 часа
50 гр. тиквено семе – накиснато за около 4 часа
½ връзка магданоз
½ връзка копър
1-2 с.л. каперси
кълнове (използвах кълнове от алфа и ряпа)
пресен босилек (може и сушен, стрит)
прясно изстискан лимонов сок
хималайска сол
студено пресован зехтин
Приготвяне:
Настържете на ситно морковите и цвеклото. Нарежете на малки парченца броколите, лука, магданоза, копъра и босилека (може и да го накъсате с ръце). Смесете съставките, като добавите и слънчогледовото и тиквеното семе, каперсите, лимоновия сок, солта и зехтина, а кълновете може да ги сложите и в самата салата и като украса.