
… очаквано добра комбинация
Тази рецепта е подходяща за подсилване на имунната система, за цялостно обновяване и зареждане с енергия и сила.
Необходими съставки :
мед ( истински течен ) – 1 кг.
пчелен прашец – 200 гр.
пчелно млечице – 10 гр.
Смесете продуктите в широк и удобен за разбъркване стъклен, керамичен или глинен съд и използвайте дървена лъжица ( по възможност не си служете с метални съдове и прибори ). Препоръката ми е да си набавите истински течен пчелен мед. Причината е, че в процеса на разтваряне на пчелния прашец сместа много се сгъстява и ако ползвате твърд мед може да не се получи хомогенна смес и да останат неразтворени зрънца прашец. Добре е всеки ден да разбърквате по няколко пъти сместа, но се заредете с търпение, защото тя ще бъде готова след около 10 дни. Това зависи от стайната температура, при която я приготвяте, по колко пъти на ден я бъркате и колко течен е медът ви. Съхранението на готовата лечебна комбинация също е добре да бъде при стайна температура.

Дозировка:
По 1 с.л. 3 пъти на ден преди ядене
Ако стомахът ви е много чувствителен, намалете дозата на 1 ч.л. 3 пъти на ден; на малки деца може да давате по 1 ч.л. сутрин и вечер.
Пчелният прашец е продукт, който ако се консумира без правилно разтваряне, не може да се извлекат повечето полезни хранителни вещества от него. Не се препоръчва начукване, смилане с мелачки и миксери, разтваряне на прашеца във вода. Това води до намаляване на силата на въздействие на продукта поради окисляване на част от съставките му.
При правилното разтваряне на прашеца трябва да настъпи млечно-кисела ферментация. А най-добрият начин за това е да се ползва мед, но се изисква време и разбъркване на сместа.
Комбинацията от мед, пчелен прашец и пчелно млечице е силна и подхранваща организма, но не трябва да се прекалява. Даденото количество е достатъчно за един човек и не трябва да се прилага повече от 2 пъти на година ( разпределени през няколко месеца – например пролет и есен ).
Употребявайте с удоволствие и мярка 🙂
Г-н Иван Лазаров, Моля Ви не пишете за втечняване на меда в микровълнова фурна. Все пак доста хора са си изхвърлили тези вредни уреди, а за тези които все още ги използват, нека поне меда си не развалят там.
Ако прашецът е пресен а не сушен се засилва многократно действието на продукта.
Ето от къде можете да си купите качествени пчелни продукти, направо от производителя. Това е нашата семейна ферма с над 300 пчелни семейства. Държим на качеството на продуктите и на клиентите си! http://beemelissa.alle.bg/
Не съм съгласна с казаното от Иван Лазаров, че постоянно течен е медът, смесен с вода или глюкоза, или и двете. При смесване с вода медът много бързо ферментира и престава да бъде мед. Медът е полизахарид и скоростта на кристализацията му зависи от съотношението глюкоза:фруктоза, което за различните сортове е различно. Именно глюкозата е компонента, който предизвиква по-бързото кристализиране на меда. Колкото по-голям е делът на фруктозата, толкова по-бавно кристализира медът. Наличието на фруктоза намалява гликемичният индекс на меда и той става годен за консумация от диабетици /в умерени количества, разбира се/. Сортове мед с високо съдържание на фруктоза са акациевият и кестеновият мед, които могат да не крастализират до 2 години след изваждането им от питите.. Обратно, медове с високо съдържание на глюкоза са рапичният /кристализира до седмица след изваждането му/ и слънчогледовия мед. За да запазят мед , който не е от посочените сортове, течен през цялата година, търговците прибягват до пастьоризацията му – нагряване над 60 градуса С, при което в него не остават никакви полезни вещества и той по нищо не се различава от обикновената захар, или добавят фруктоза, именно за да обърнат съотношението в полза на фруктозата и да го запазят течен по-дълго време. Обратно, търговците по пазарите, които знаят за общоприетото схващане, че „само кристализиралият мед е истински“, добавят към разни захарни разтвори с добавка на малко мед /който служи за инвертиране на захарния сироп, с други думи казано, нещо като „мая“ / глюкозен разтвор, с който предизвикват кристализация . Извинете ме за репликата, но надявам се, ще бъде полезно за всички, четящи форума. Занимавам се професионално с пчеларство от 15 години.
Жени, много ти благодаря за полезната информация 🙂
Истинския пчелен мед се доказва само лабораторно.
В никакъв случай истинския пчелен мед не е задължително да е течен.Той е такъв само в горещите месеци.Като застудее и през зимата истинският мед кристализира и се втъврдява.
Целогодишно /постоянно/течен е медът който е смесен с вода,или глюкоза,или и двете.Най сигурното визуално доказателство,че един мед е истински,е той да е кристализирав ,твърд.Втечнява се на водна баня или в микровълнова фурна на режим размразяване или на по-ниска степен на нагряване.Идеалната температура за втечняване е 35 градуса-става бавно,продължително.Изисква трпение.
Така е, съгласна съм … без момента с микровълновата печка 😉
Здравейте, разбирам, че докато трае ферментацията (10 дни) сместа се съхранява при стайна температура. След като вече е готова остава ли на стайна или се мести в хладилника?
Благодаря предварително.
Сместа не е задължително да се съхранява в хладилник след като вече е напълно хомогенизирана. А и е по-добре това, което приемаш да е със стайна температура, за да може по-добре да се усвои и да не трябва организма ти да губи енергия, докато го загрява до телесна температура. Важното е, там където сложиш съда със сместа да не се огрява от слънцето. Може да е на светло, но да няма пряка слънчева светлина.
🙂
Мила Ками! Някъде бях чела, че пчелното млечице и прашец трябва да се съхраняват при определени условия, за да не загубят полезните си качества. Т.е. не е добре да ги купуваме от случайни места. От съде си ги набавяш ти? И как наистина е добре да ги съхраняваме, когато все още не са зартворени в меда?
Светле, наистина купуването и съхранението са изключително важни. Накратко мога да кажа, че ги съхранявам в хладилник до 3-4 месеца. А ето го и по-дългото обяснение 🙂 :
Пчелното млечице трябва да се съхранява в добре затворен съд (шишенце) в хладилник при температура от -2 до -5 °С и по този начин запазва качествата си до около 6 месеца. Намерих източник, в който се казва, че ако се съхранява при температура от -15 до -18 °С, то годността се удължава на 1 год. А пчелния прашец е добре да е в плътно затворен найлонов плик или плътно затварящ се съд и също да се съхранява в хладилник при температура от 4 от -10 °С, като ценните му качества се запазват най-добре също до 6 месеца и колкото повече време минава, толкова вероятността от ферментиране, плесенясване, загуба на полезните вещества се увеличава.
Купувам пчелни продукти само от медари производители, сигурни, проверени и препоръчани места, от приятели, които произвеждат истински и чист мед. В центъра има един пчеларски магазин, от който от години си взимам някои продукти и съм доста доволна. Намира се на ул. Цар Симеон 92 (близо до Женския пазар).
Желая ти много медено-сладки дни 🙂