Купено или домашно приготвено?
Доста често, когато се говори за нещо направено в къщи, се смята, че непременно трябва да отделим доста от време си, за да го приготвим. Има случаи, в които това е вярно, но тази рецепта не е от тях. А и обичам, когато приготвям нещо в кухнята, то да не е необходимо да отделям цял ден, а резултатът да е свеж, вкусен, цветен, нежен, не прекалено засилено ароматен … 🙂
Тази рецепта е за това как в домашни условия изключително лесно и бързо може да си приготвим сурово кокосово мляко, кокосови стърготини (брашно) и кокосова сметана. Минералите, витамините, ензимите, полезните мастни киселини и фибрите ще са запазени и ще се насладите на животворната сила на кокоса в много по-голяма степен, отколкото ако си закупите подобен продукт от магазина. Готовото кокосово мляко, т.е. в консерва или в подобна опакована форма, в много от случаите е претърпяло термична преработка и е загубило голяма част от полезните си качества. Същото важи и за останалите производни – кокосови стърготини, кокосова сметана и т.н.
Когато приготвяте нещо в домашни условия може и да е нужно да отделите част от времето си, но ще сте сигурни какви продукти използвате, ще вложите любовта, старанието и желанието си, а като резултат ще получите неповторим вкус, аромат и насищане на сетивата 🙂
Необходими продукти:
кокосов орех (стар, т.е. с втвърдена вътрешна част) – използваемата, ядлива част е около 200 – 300 гр.
вода – чиста, филтрирана, изворна … – 3 чаши (или 4 ч. ако искате млякото ви да се получи не много гъсто) – добре е водата да е леко топла, но не гореща, за да могат по-добре да се извлекат полезните вещества
Начин на приготвяне:
Пробийте една от дупчиците на кокосовия орех, за да изтече кокосовата вода. За целта използвайте тази, която лесно се „издълбава“, като на мен ми е най-удобно да правя това с тирбушон. След това счупете кокосовия орех и отделете вътрешната, ядлива част – „месото“ от твърдата черупка. Нарежете на малки парченца кокоса.
Сложете нарязания кокос в блендер, кана или в какъвто уред с по-голяма вместимост на съда разполагате. Изсипете 1 – 1 ½ чаши вода и започнете да мелите, така че да получите гъста фина смес. След това добавете още вода в зависимост колко гъсто и плътно искате да се получи млякото. Получената течност се прецежда през марля (тензух) или торбичка за ядкови млека. Изстискайте много добре гъстата маса, която всъщност са кокосовите стърготини (кокосово брашно). Те могат да се използват директно за направата на сладки или солени хапванки или да се изсушат във фурна или дехидратор за няколко часа на 45-47 градуса и да ги използвате, когато са ви необходими. Добре е да ги съхранявате в стъклен буркан на сухо място с непряка слънчева светлина.
Прецедената смес е кокосовото мляко, което може да използвате като напитка, да добавяте към кремове, сладоледи, сосове, дресинги, основни ястия … То е с изключително нежен, леко сладникав вкус и много свеж аромат.
Кокосовото мляко може да го пиете по възможно най-естествения начин – без да му добавяте нищо, за да може да усетите най-добре чистия и нежен вкус. Може разбира се и леко да го подсладите с агаве сироп, мед, кленов сироп, стевия, кокосова захар, сурова тръстикова захар, накиснати и смлени фурми … да добавите малко ванилия, канела … А може и да смелите с някакъв плод.
Прецеденото кокосово мляко може да разделите на две части, като едната я употребите на момента, за да може полезните вещества да са най-активни, а останалата – да оставите в хладилник в съд с не прекалено малък или голям отвор (например кана, буркан, голяма чаша, …). След около 1-2 часа на повърхността ще се е отделила кокосовата сметана. Разбира се най-добре е да я използвате на момента, но може и да я съхраните за няколко дни в хладилника в стъклен съд (например бурканче, за да се затваря по-добре). Има възможност и да я разпределите във формички и да я сложите във фризер, за да я употребявате след време, но все пак това е вариантът, който най-малко ви препоръчвам. Вкусът на кокосовата сметана е още по-лек от кокосовото масло, даже бих казала, че създава „пухкаво“ и разтапящо усещане в устата. Тя може да се използва в подобни случаи като кокосово мляко, само че е много по-подходяща ако искате да направите някаква смес по-плътна, кремообразна и пухкава.
Използвайте въображението си и творете с наслада 🙂